Inter House Chess Competition - classes III to VIII

2019-01-24

Inter House Chess Competition 2018-19 held from 17th to 24th January 2019 at Chess Room

Age Group              : Sub- junior (III & IV), Junior (V & VI) & Senior (VII & VIII)

Category                 : Boys & Girls

 Radhakrishnan House won the overall trophy.

Winner\'s List

Boys

S. No.

Full Name of Student

Class & Section

House

Category

Final Result

1

ISHAAN SINGH

III-A

RADHAKRISHNAN HOUSE

Boy

First Position

2

ANSH SINGHAL

III-B

RADHAKRISHNAN HOUSE

Boy

Second Position

3

NIMIT GUPTA

III-B

TAGORE HOUSE

Boy

Second Position

4

ARYAMAN KUREEL

III-C

TERESA HOUSE

Boy

Third Position

5

RONNIT BHASIN

VI-A

RADHAKRISHNAN

Boy

First Position

6

SHAURYA GUPTA

V-C

VIVEKANAND HOUSE

Boy

First Position

7

SARTHAK CHAWLA

VI-B

RADHAKRISHNAN HOUSE

Boy

Second Position

8

VARUN KUMAR DAGA

V-C

TAGORE HOUSE

Boy

Third Position

9

KUSH KAPOOR

VII-B

RADHAKRISHNAN

Boy

First Position

10

AKSHAT JAIN

VII-C

VIVEKANAND

Boy

Second Position

11

TANISHQ JAIN

VII-B

TERESA

Boy

Third Position

 

Girls

S. No.

Full Name of Student

Class & Section

House

Category

Final Result

1

PUSHPIKA BANSAL

III-A

RADHAKRISHNAN HOUSE

Girl

First Position

2

SIDDHI BHATNAGAR

IV-C

TERESA HOUSE

Girl

Second Position

3

PRISHA KHANNA

VI-A

TAGORE HOUSE

Girl

First Position

4

SWADHA BHATNAGAR

VII-B

TAGORE HOUSE

Girl

First Position

 


Students Achievement in 1st Dr. Mahavir Open Roller Skating Championship 2018-19

2019-01-19

28 students from classes I-VII participated in 1st Dr. Mahavir Open Roller Skating Championship 2018-19 held at BPVM, Bahubali Enclave. 

The school won 3 gold and 3 silver medals.

Rudraksh Garg of class II-C won Gold Medal.

Gaatha Goyal of IV-A won Gold Medal.

Tinisha Rajpal of VI-C won Gold Medal.

Ishti Kaur of V-B won Silver Medal.

Nandini of I-B won Silver Medal.

Karan II-C won Silver Medal.


Student Appreciation -Delhi Olympic Games 2018

2019-01-10

Jagmeet Kaur of class XI-B won Gold Medal at Delhi Olympic Games 2018 held from 10.10.18-20.10.18. She has also qualified for Girls singles Main round in the Garde Marine MSLTA-ITF Junior U-18 Tennis Championship at Deccan Gymkhana courts in Pune.


Inter Zone Net Ball Competition 2018

2018-11-30

Anushi Jain of class X-A won Gold medal in the Inter Zone Net Ball Competition 2018 ( Delhi state) at Chhatarsal Stadium from 27-11-18 to 30-11-18.


Student Appreciation - State Level DDCA Trial

2018-11-28

Anant Jain of class VIII-A participated in State Level DDCA Trial (U-14) at Ferozshah Kotla Stadium on 28.11.18.


10th Mini Roll Ball National Championship 2018 (U-11)

2018-11-02

3 Goenkan students, Tinisha Rajpal of class VI-C , Ishiti Kaur of class V-B and Samaksh Jain of class VI-B have been selected for 10th Mini Roll Ball National Championship 2018 (U-11) to represent Delhi Roll Ball Team to be held at Vadodara, Gujarat from 15.11.18-17.11.18.



45th Delhi State Roller Sports Championship 2018

2018-11-01

Rudraksh Garg of II-C and Tinisha Rajpal of class VI-C participating in 45th Delhi State Roller Sports Championship 2018 at I Skate G R International School, Pooth Khurd, Main Bawana Road, Delhi from 01-11-18 to 04-11-18. 




Student Appreciation- Fencing Championship

2018-10-23

Tashiya Singh of Class VI-A participated and won Gold medal in U-14 National Fencing Championship held in Cuttak and Bronze medal in Delhi Olympics Games 2018 (Fencing Competition) from 15.10.18 to 17.10.18 at N.K. Bagrodia Public School, Sector-4, Dwarka. 


Student Appreciation- Squash Tournament

2018-10-16

Shiv Dev Mittal of Class V-B is ranked Top 50 Squash Player  in India Under 11 Category. He reached second level of 3rd HCL International Junior Squash Open held at Shiv Nadar University from 03.10.18-07.10.18 and won Bronze in DDA Inter-School Children Squash Tournament from 10.10.18-14.10.18 held at Vasant Kunj Sports Complex.


Student Achievement - Taekwondo Championship

2018-10-16

Arnav Gupta of class IX-C participated and won Silver Medal in CBSE Cluster Taekwondo Championship and Delhi State Taekwondo Championship. He also participated in Delhi District Championship and won Gold Medal.



 
|< 1 2 3 4 5 >|